رهروان شهدا ; دیروز ، امروز ، فردا

بسمه تعالی

          از ابتدای دهه پنجاه هجری شمسی روح جدیدی به کالبد مردم ایران دمیده شد که ریشه آن انفاس قدسی امام خمینی ( رضوان الله تعالی علیه ) بود . این موج بیداری اسلامی همه احاد مردم, خصوصا جوانان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار داد و در طی چند سال به خیزش مردمی برعلیه رژیم طاغوتی پهلوی و فراتر از آن بر علیه دو ابر قدرت شرق و غرب منتهی شد .
در پی پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ , نسلی پا به عرصه مدیریت اجتماع نهاد که اکثریت آنان, جوانان متدین و پرشوری بودند که در راه اهداف انقلاب اسلامی حاضر به همه نوع فداکاری تا حد ایثار جان خود بوده و گوش به فرمان رهبر خود همه تهدیدات مختلف را در هم شکستند. از درگیری های قومی و جدایی طلبانه سالهای ۵۸ و۵۹ گرفته تا فتنه های اولیه منافقین و لیبرال ها در سالهای ۶۰ و ۶۱ و مهمتر از همه جنگ تحمیلی ۸ ساله ، که هیچکدام نتوانستند عزم و اراده این نسل سلحشور را درهم بشکنند . پس از پایان جنگ در سال ۶۷ ، دشمنان به این نتیجه رسیدند که تهدیدات و اقدامات سخت, هیچ اثری بر روی مردم ایران ندارد و لذا با تغییر راهبرد خود از حوزه سخت به حوزه نرم, همچنان بر دشمنی های خود افزودند که تا به امروز نیز ادامه دارد .
جوانان و نوجوانانی که آن روزها در کوره انقلاب و جنگ آبدیده شده بودند پس از جنگ کم کم به روزگار میانسالی رسیدند . علاوه بر آن, بسیاری از همین جوانان در این مسیر به شهادت رسیده بودند و بقیه هم یا در چنگال رژیم بعث در اسارت قرار داشتند یا با عوارض و جراحات ناشی از جنگ دست به گریبان بودند و چون دیگر آن روزگار حماسه و شور به پایان رسیده بود, به تشکل هایی که بتواند همچنان این حماسه سازان را در کنار هم جمع کند احساس نیاز می کردند .. این دغدغه باعث شد, تشکل هایی همچون انجمن اسلامی, به همراه بسیج ( یادگار به جا مانده از جنگ تحمیلی ) محل گرد هم آیی آنان گردد .

روستای زیبای دربندسر هم از این قاعده مستثنی نبود . بیست شهید دلاور، سه نفر آزاده سرافراز ، ده ها جانباز و صدها ایثارگر و رزمنده, یادگار آن سالهای حماسه و خون بودند . بسیج و انجمن اسلامی که از نخستین سالهای پس از انقلاب در این روستا شکل گرفته بودند, پس از جنگ و از حوالی سال ۶۷ ,محل گرد هم آیی یاران انقلاب و جنگ شد. گذشت سالها و ظهور نسل های دوم و سوم انقلاب, ضرورت ایجاد یک تشکل, با پویایی و نفرات بیشتر را هویدا کرد . بعلاوه, نگرانی از گسست بین نسلی, معضل آزار دهنده ای بود . جوانان و نوجوانان نو رسیده ای که دوران انقلاب و جنگ را فقط از زبان پدرانشان شنیده و یا از قاب تلویزیون دیده بودند, هدف جنگ نرم دشمن قرار داشتند .

کم کم , با همگرایی اعضای ایندو مجموعه , به همراه اعضای هییت قرآنی وحدت, که مانند انجمن و بسیج,فارغ از طایفه و محله شکل گرفته بود( و پرداختن به تاریخچه تشکیل آن, مجالی دیگر می طلبد) , تشکلی پا به عرصه نهاد که بعدها به نام “هیأت رهروان شهدای دربندسر” یا به طور خلاصه هیأت “رشد” نامیده شد .
حدودا از سال ۸۲ تا ۸۶ کار بازیابی اعضا سابق و انسجام داخلی و تعریف نقشه راه آینده به طول انجامید و در سال ۸۶ پروانه هیأت “رشد” از پیله خود خارج شد و شروع به جذب اعضاء جدید کرد . ماهانه یک یا دو نفر از جوانان نسل سوم به عنوان نو بسیجی به هیأت معرفی می شدند و همزمان از افراد نسل اول و دوم هم دعوت به همراهی می شد .
به مرور یک خلأ در روند حرکت هیأت رشد احساس شد و آن خای خالی فعالیت خواهران در حیطه اجتماع بود که منجر به تشکیل شاخه خواهران گردید . از سال ۹۰ تا کنون خواهران هیأت رشد سهم به سزایی در فعالیت های فرهنگی این تشکل داشته اند .
بدینسان, جمعی که از یک گعده ۱۵ نفری تجاوز نمی کرد, به یک تشکل فراگیر و با نشاط, با حدودا دویست نفر عضو رسیده است. یکی از مزیت های اصلی رشد اینست که اعضاء آن از هر سه محله تلخاب ، لاراب و پایین لاراب و از همه طایفه ها و فامیل های دربندسر هستند و هیچ خط کشی خاصی در بین آنان وجود ندارد, الا خطوط قرمز “نظام” و “رهبری”. شاید به جرأت بتوان گفت تنها هیأتی که صبغه فامیلی و طایفه ای ندارد, همین هیئت رشد است .
از سال ۸۶ تا کنون اهم فعالیت های هیأت رشد به شرح زیر می باشد :

۱- شاکله اصلی هیأت رشد گردهم آیی ماهانه آنست که در هر ماه به میزبانی یک یا چند نفر از اعضا از اذان مغرب تا پاسی از شب و به صرف شام برگزار می شود . این جلسات در نیمه اول سال, در دربندسر و نیمه دوم سال, در تهران برگزار می شود . تا قبل از سال ۸۶ این جلسات ماهانه, در منزل بانیان برگزار می شد. اما پس از آن, با افزایش تعداد اعضا, معمولا در مساجد یا حسینیه ها تشکیل می شود . در این جلسات پس از تلاوت مجلسی قرآن کریم و ذکر اهل بیت علیهم السلام یک سخنرانی کوتاه در موضوعات سیاست روز ، معارف دینی ، اخلاق ، … برنامه ریزی می شود و سپس قبل یا بعد از صرف شام, ساعتی هم به گفتگو در مورد مسائل منطقه و روستا اختصاص می یابد که گاه, اختلاف سلیقه ها, به بحث های تند و بعضا مشاجره کشیده شده است! ولی خوشبختانه تا کنون رشته دوستی و الفت میان اعضا, پاره نشده و این شجره طیبه, همچنان ثمرات شیرین خود را داشته و تاکنون, فراز و نشیب ها را به خیر گذرانده است.

۲- از زمان جنگ تا به امروز ، برادران هیأت, روز دوم فروردین هر سال برای بازدید از خانواده معظم شهدا به منزل آنان رفته اند و این سنت حسنه تا به امروز ادامه دارد و هر سال با تعداد بیشتری, خصوصا جوانان برگزار می شود . در طی این سالها نهار روز دوم فروردین همگی مهمان بیت شهید امیر محمد صالح بوده اند .

۳- از سال ۸۷ هیأت قرآن رهروان شهدا نیز تأسیس گردید . جلسات هیأت قرآن به صورت هفتگی در یک مکان خاص ( حسینیه شهدای دربندسر ) تشکیل می شود و دو تن از اساتید و قاریان برجسته قرآن ( برادران محمود و حسین صالحی ) کار تجوید و تفسیر قرآن کریم را دنبال می کنند . تا کنون, چند قاری شایسته و با آینده روشن, در این هیأت تربیت شده اند که ان شاءا… در آینده از برکات آنان بهره مند خواهیم شد . برنامه ریزی برای تشکیل” دارالقرآن” و “دارالتحفیظ” هیئت رهروان شهدا, از برنامه ها و اهداف آینده این هیأت است.

۴- برگزاری مراسم مختلف مذهبی در طول سال مانند اعتکاف رجبیه ، مسابقات قرآن, احکام ، حفظ نهج البلاغه و …از دیگر اقدامات هیأت رشد در سالهای گذشته بوده است .

۵- برگزاری برنامه های ورزشی و تفریحی مانند اردوهای یک روزه کوهنوردی ، زیارت ، شنا، تیراندازی و …. در طی سالهای گذشته روزهای خوشی را برای اعضا رقم زده و باعث افزایش انس و همدلی شده است .
برنامه های فوق بعضا بصورت همزمان برای برادران و خواهران ویا با تفاوت هایی, بصورت جداگانه , برای خواهران نیر برقرار شده است.

۶- بزرگداشت یاد و خاطره شهدا و تعظیم خانواده گرانقدر آنان در طی سالهای گذشته,همواره بعنوان یکی از مهمترین اهداف مجموعه رشد بوده و برگزاری چند یادواره ، نمایشگاه ، غبارروبی مزار شهدا و …, بعلاوه دیدار منظم سال نو از خانواده معظم شهدا, از جمله فعالیتها در این راستا بوده است.

۷- در سالهای دهه شصت و هفتاد برای اطلاع رسانی برنامه های جاری مجموعه ، یک نفر باید به منزل یا محل کار اعضا تلفن می زد و پس از یافتن فرد مورد نظر در مورد آن برنامه اطلاع رسانی می کرد ! در اوایل دهه هشتاد که تلفن همراه فراگیر شد این کار از طریق تماس با تلفن همراه افراد و چندی بعد با ارسال پیامک ادامه یافت . در سال ۸۶ برای سهولت کار اطلاع رسانی “سامانه پیامک” رهروان شهدا ایجاد گردید که برابر اطلاعات موثق, اولین سامانه متمرکز اطلاع رسانی در سطح شمیرانات بود و در طی ۸ سال گذشته, علاوه بر ایفای نقش در اطلاع رسانی هیأت رشد, نقش اطلاع رسانی مردمی ، شورای اسلامی روستا ، شورای اسلامی شهر ، بسیج ، هیأتهای مذهبی ، تشکل های مختلف و …. را نیز بدون هیچ چشمداشتی, بر عهده داشته است . راه اندازی این سامانه پیامک, الگوی خوبی برای استفاده از فن آوریهای روز دنیا در خدمت اهداف متعالی است . امروز در سطح دربندسر ۱۶۰۰ نفر عضو سامانه پیامک هستند و کلیه اخبار مثلا درگذشت یکی از اهالی و محل و زمان تشییع جنازه در کمتر از یک ثانیه بصورت اینترنتی به تلفن همراه این افراد ارسال می شود . همچنین انجام نظرسنجی های مختلف با نرم افزار های پیشرفته این سامانه مقدور است .

۸- در طی سالهای گذشته حضور فعال در تمامی همه پرسی های مختلف, از جمله؛ مجلس شورای اسلامی ، ریاست جمهوری ، خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی, سر لوحه اقدامات هیأت رشد بوده است و همواره معرفی نامزدهای اصلح در این گونه همه پرسی ها, اغلب به صورت غیررسمی و گاه با بیانیه عمومی, موجب روشن شدن اذهان اهالی دربندسر شده است .
یکی از برجسته ترین اقدامات هیأت رشد در سالهای اخیر, مدیریت انتخابات شورای اسلامی شهر جدید در سال ۱۳۹۲ است که علاوه بر کمک به تامین شرایط حضور حداکثری اهالی, باعث گردید تا افراد ارزشی و انقلابی, از طایفه های مختلف دربندسر و با شیوه ای کاملا مردم سالارانه, بعنوان اعضای شورای اسلامی شهر برگزیده شوند.
فارغ از انتقاداتی که از سوی برخی اعضاء یا بعضی محافل مطرح می شود, اینکه در اولین شورای شهر, اکثریت مطلق منتخبین (۴ نفر از افراد مومن و ولایت مدار) , از میان داوطلبان دربندسر باشند, از برجسته ترین اقدامات هیأت رهروان شهداست و این خود, بیانگر اعتماد به شناخت و تحلیل صحیح رهروان شهدا, در میان اهالی خوب دربندسر است.
گفتنی اینکه از این ۴ نفر ، ۳ نفر عضو رسمی رهروان شهدا و نفر چهارم هم چه از نظر فکری و چه عملکرد ، نزدیک به هیأت رشد هستند . مضافا اینکه پنجمین عضو شورا هم یکی از برادران انقلابی و منزه, از اهالی شمشک است و خوشبختانه این گروه در سطح منطقه و استان هم شورایی نمونه و زبانزد را تشکیل داده اند .

۹- یکی از اقدامات مهمی که طی دو سال گذشته به شکل سازمان یافته در هیأت رشد پیگیری می شود , تشکیل صندوق حمایت از محرومین است که با همت چند تن از خیرین عضو هیئت, بنیان نهاده شده است .بدینصورت که پس از شناسایی افراد یا خانواده های نیازمند, به صورت ماهانه, مبالغی به حساب آنان واریز می شود . مجموع این پرداختی ها هم اکنون ماهانه سه و نیم میلیون تومان است. علاوه بر آن دو یا سه بار در سال ( مثلا در نوروز یا عید فطر) بسته های حمایتی شامل پول نقد و اجناس خوراکی مصرفی به این خانواده ها اهدا می شود .

مبالغی هم به عنوان فرض الحسنه در میان افراد نیازمند در گردش است که تا کنون گره های زیادی از آنان گشوده است . نگاه ویژه هیأت رشد به مقوله حمایت از افراد محروم جامعه, باید به طور جدی پیگیری شده و گسترش یابد تا ان شاءا… در محدوده شهرمان هیچ خانواده ای, از ضروریات ابتدائی زندگی محروم نباشد و فقر فاحش از شهرمان رخت بربندد.

نحوه مدیریت هیأت رهروان شهدای دربندسر تا به امروز, شکل های متنوعی داشته است. از کارگزاری یک یا چند تن از بزرگترها و پیشکسوتان برای امور هیئت گرفته, تا انتخاب سه تا پنج نفر بعنوان شورای مرکزی, هیئت مدیره یا هیئت امنا, با انتخاب اعضاء نشست های ماهانه, که از آن میان هم یک تن معمولا وظیفه دبیری و بالطبع اداره جلسات را بعهده داشت.
در آخرین انتخابات داخلی رهروان شهدا, یک گروه ۵ نفره به نام هیئت امناء رشد کار مدیریت هیأت را به مدت یک سال به عهده گرفتند . این ۵ نفر از میان خود یک نفر را به عنوان دبیر انتخاب و بقیه مسئولیت ها مثل مالی ، سیاسی ، روابط عمومی و …. بر عهده بقیه اعضاء قرارگرفت . این گروه, کار سیاست گذاری و برنامه ریزی هیأت رشد را در مدت یک سال به عهده دارند و در صورت لزوم برای تصویب بعضی از اقدامات ، پس از تهیه پیش نویس و مقدمات طرح آن را در مجمع عمومی به تصویب می رسانند .

این اعضای در سال ۹۴ عبارتند از :
قاسم رجب بلوکات ( دبیر )
مجتبی رجب بلوکات ( مسئول مالی )
حمداله کیا دربندسری( مسئول سیاسی)
محمد کیا دربندسری( مسئول آموزش)
محسن فولادی ( روابط عمومی )

چشم انداز آینده و فرصتها :
نهالی که ریشه در یاران انقلاب و ایثارگران صحنه دفاع مقدس دارد و به پرچمداری نام مبارک شهدا مزین شده است, برای ادامه مسیر خود باید فرصتها و تهدیدهای پیش رو را بشناسد و متناسب با آنها رفتار کند . فرزند روزگار خود باشد, نه گذشته خود را فراموش کند و نه در گذشته باقی بماند و لاجرم نیازمند داشتن “بصیرت” است؛ کلید واژه ای که خواست مکرر امام و مقتدایش از رهروان و “انقلابی”ون, و از “افسران جنگ نرم” بوده است.

در این زمینه, توجه ویژه بایستی معطوف به نکات زیر باشد :

۱- بانوان نقش بی بدیلی در تربیت نسل ها دارند و هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی تاثیر بیشتری در جامعه به نسبت مردان دارند . اما متأسفانه این نقش معمولا نادیده گرفته می شود . هیأت رشد اگر چه در زمینه بکارگیری خواهران در فعالیت های خود, پیشتاز بوده است ولی این اندازه, به هیچ وجه کافی نیست و باید شاهد روزی باشیم که فعالیتهای بیشتری در هیأت بر جامعه زنان متمرکز شود .جذب نیرو و سازمان دهی، ایجاد بستر های مناسب و فرصت های معادل، دادن امکانات بیشتر و …. باید سرلوحه اهداف آینده هیأت رشد باشد .

۲- از اولین روز جمع شدن برادران در اوایل انقلاب تا به امروز, همه کارهای این مجموعه بدون چارت سازمانی و تقسیم بندی های مدیریتی و تنها با اخلاص و از خود گذشتگی و با انگیزه الهی و انقلابی و در راستای انجام وظیفه, در لبیک به فرمان امام راحل ( ره ) و جانشین صالحش رهبر معظم انقلاب, امام خامنه ای ( حفظه الله تعالی) صورت گرفته و لذا همیشه نام هیأت را بر خود داشته است . اما با گذشت زمان و افزایش تعداد افراد و امکانات این مجموعه, لازم است به تدریج به سمت شناسنامه دار شدن تشکل و پی گرفتن رفتار سازمانی با اساسنامه و تشکیلات رسمی حرکت کنیم . اگرچه بارها و در مقاطع مختلف پیشنهاد تبدیل هیأت به مجمع مورد بررسی قرار گرفته, اما به دلایل مختلف مورد اجماع نبوده است . در هرحال, حرکت تدریجی و گام به گام به سمت ساختار سازمانی کارآمد در آینده نزدیک گریز ناپذیر است. اگر چه این تبدیل شکلی به هیچ وجه نباید موجب آسیب به اصل تشکل شود. لذا مسیر آینده به سوی تبدیل شدن به یک تشکل شناسنامه دار رسمی با سازماندهی مناسب و قانونمند است که در عین حال, شاکله هیئتی بودن را در خود خواهد داشت.و صد البته احتیاط و صبوری شرط لازم این مرحله گذار است .

۳- از سال ۱۳۹۲ دربندسر به همراه چند روستای مجاور به شهر تبدیل شدند . اگر از چرایی این اتفاق بگذریم و تحلیل نفع و ضرر این تحول را به وقت دیگری موکول کنیم , از یک نکته مهم نمی توان گذشت و آن نام گذاری شهر جدید بود که در طی سالهای اخیر موجب دغدغه ، هرزرفتن
نیروها ، تنش های غیر ضروری و بعضا اقدامات نسنجیده و احساسی از همه طرفین درگیر این قضیه شده است .
هیأت رشد اگر چه این نامگذاری را فاقد پشتوانه تدبیر و مصلحت دانسته و می داند و کاملا با آن مخالف است, ولی هرگز در طول سه سال گذشته وارد مقوله اعتراضات مردمی اهالی دربندسر و تغییر نام آن نشده است. زیرا اساس شکل گیری این مجموعه ، اهداف بلند امام راحل ( ره) و مقام معظم رهبری(سلمه الله تعالی) و شهدای عالی مقام انقلاب بوده و دمیدن در تنور اختلافات را خارج از مرام خود می داند . لذا از این به بعد هم مستقیما وارد این قضیه نخواهد شد, ولی علاوه بر رصد اقدامات قانونی و مطالبه آن از عوامل ذیربط, درپی ایجاد ارتباط با افراد مومن و ارزشی و نیز افراد نخبه ، متنفذ و ریش سفید در شمشک , درود و جیرود خواهد بود تا ازمشکلات و تنشها کاسته و حرکت به سمت حل مشکل و ایجاد اتحاد و همدلی به جای بدبینی و اصطکاک را تسهیل نماید .
مجددا تأکید می نماییم تا وقتی نام شهر اصلاح نگردد چشم انداز روشنی برای پیشرفت و توسعه در شهر جدید دیده نمی شود .

۴- پس از تشکیل شهر جدید ( و ان شاء الله تغییر رسمی نام آن به شمشک-دربندسر ) گسترش فعالیت هیأت رشد به محدوده شهر از اهم واجبات است . اگرچه هیئت رشد به سیاق سابق به فعالیت خود ادامه خواهد داد, سابقه و تجارب خوب و درخشان این مجموعه باید در اختیار برادران و خواهرانمان در جیرود ، دورود و شمشک قرار گیرد و در آینده نزدیک, تشکلی فرا گیر در سطح شهر با همین مشخصات و اهداف, حتی با شاکله قویتر, ایجاد شود. به نظر می رسد زمینه این کار به خوبی مهیاست و تشکلی فارغ از خط کشی های محلی و طایفه ای می تواند نقشی اساسی و مهم در تمام شوون شهر ایفا کند . ما می توانیم و باید این وظیفه را به خوبی ادا کنیم.

۵- در طول سه دهه گذشته, خطوط قرمزی که در عضوگیری رهروان شهدا مد نظر بوده عبارت است از “اعتقاد به نظام, عدم ضدیت با ولایت فقیه و نیز عدم اشتهار به فساد “. لذا با این نگاه به سمت جذب حداکثری حرکت کرده ایم و خوشبختانه تا کنون حتی یک مورد اخراج از رهروان شهدا رخ نداده است.

اگر چه برخی از دلخوری ها در مقاطعی, بعضی از عزیزان را از ما دور کرده است, اما ادامه این سیاست جذب, از اهمیت بالایی خصوصا در حیطه خانواده معظم شهدا و ایثار گران ونیز خواهران برخوردار است . به نظر می رسد اکثریت قاطع افراد جامعه, زمینه و انگیزه لازم برای پیوستن به رهروان شهدا را دارا هستند . لذا با سعه صدر و برنامه ریزی تدریجی باید به سمت فرا گیرتر شدن هیئت حرکت کنیم .

۶- آنچه آینده هر تشکلی را تضمین می کند نگاه به نسل های نورسیده است که خوشبختانه در دهه گذشته, مورد توجه رهروان شهدا قرار گرفته است . ادامه این روند, ضرورتی انکار ناپذیر است. شناسایی ، جذب و پرورش کودکان و نوجوانان اصلی ترین و مهمترین اولویت و رسالت رهروان شهداست .

۷- رشد فن آوری نوین و ایجاد فضای مجازی و شبکه های اجتماعی, افق جدیدی را در محدوده اجتماع خصوصا در بین جوانان ونوجوانان گشوده است. نگاه درست و بدون افراط و تفریط به این پدیده اجتماعی, باید در برنامه ریزی آینده رهروان شهدا, جایگاه ویژه ای داشته باشد . اگر چه در طی یک سال اخیر شاهد راه اندازی چند سایت اینترنتی و شبکه اجتماعی در محدوده دربندسر بوده ایم, اما باید با نگاه منصفانه و آینده نگر این حرکات آسیب شناسی شوند تا در ادامه, دچار کژ راهه نشویم . ظرفیت عظیمی از نظر کیفی و کمی برای فضای مجازی وجود دارد و استفاده درست از این ابزار کار آمد, وظیفه ای است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد .

۸- هر فعالیتی بدون پشتوانه مالی نمی تواند ادامه یابد . تمامی اقدامات ۳۰ ساله اخیر برادرانمان با بذل مالی خالصانه اعضاء صورت پذیرفته ولی با گسترش محدوده فعالیت های رهروان شهدا و چشم انداز آینده آن, یافتن منابع مالی کافی و مستمر گریز ناپذیر است . اگرچه اعتقاد داریم که حتما بایستی بخشی از هزینه های رهروان شهدا, از بودجه فرهنگی شهرداری, تامین شود اما تبلیغ و بهره برداری از نذر فرهنگی و وقف فرهنگی, راه کارهای دیگر تامین مالی این تشکل در آینده خواهد بود .
۹- بدون شک اعضاء شورای اسلامی شهر تاثیر گذارترین و مهمترین رکن تصمیم سازی در آینده شهر خواهند بود . در راستای تفکرات بنیانگذار انقلاب و رهبر فرزانه , دخالت در ساز و کار انتخاب این افراد و نظارت بر عملکرد آنان باید برای همیشه به عنوان یک وظیفه موکد شرعی و اجتماعی, مورد اهتمام رهروان شهدا باشد . هر گونه سستی در زمینه انتخاب این افراد و یا نظارت بر عملکرد آنان, در پیشگاه خداوند مورد مواخذه قرار خواهد گرفت .
این مداخله و نظارت, نه از موضع بالادست وبه قصد دخالت یا قیم مآبی ونه به قصد مچ گیری یا تخریب, که عین امر به معروف و نهی از منکر است, مشفقانه و از روی احساس وظیفه.
۱۰- یکی از ضروریات فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی, برنامه ریزی, تامین ابزار و لوازم آن, تعامل مثبت با دیگران و پی ریزی زیرساخت های لازمه میباشد.
بدین منظور, تهیه لوازم حداقلی سمعی و بصری و مانند آن, مکان یا دفتر ثابت, تربیت و تامین نیروهای متخصص در رشته های مورد نیاز, استفاده از توانمندی همه اعضا خصوصا جوانان و نوجوانان, برنامه ریزی فعالیتهای سالانه و تهیه برنامه دزاز مدت یا چشم انداز آینده, به همراه تعامل سازنده با توده مردم, هیئتها و دیگر گروههای اجتماعی و مسئولین شهر و منطقه, از موارد بسیار ضروری است.

در پایان, مهمترین اصل را, وحدت کلمه و اتکال به ذات اقدس الهی در پناه توسل به ذوات مقدسه علیهم صلوات الله, میدانیم ودست یاری مان به سوی همه مومنین و حق جویان, گشاده است.

والسلام علیکم و رحمت الله

روابط عمومی هیأت رهروان شهدای دربندسر