اطلاعیه

اطلاعیه شماره دو

بسم رب الشهداء
ما مامور به ادای تکلیف هستیم. “امام خمینی”
در مطالب پیشین لزوم مداخله “هیات رهروان شهدای دربندسر”از باب وظیفه و به لحاظ منافع اجتماعی مترتب بر آن, که گذشت زمان, درستی آن را به اثبات رسانده است, مطالبی به عرض رسید. در این مجال, بخش دیگری از مطالب که مربوط به رویکرد هیات “رشد” در مدیریت انتخابات پیشین شوراهای اسلامی است به اختصار بیان می شود.
از حدود شش ماه قبل از انتخابات و هم زمان با تشکیل شهر و طبعاً در پیش بودن انتخابات شورای اسلامی شهر, لزوم ورود هیات به صحنه, در جلسات عمومی مطرح شد. نام گذاری شهر جدید هم معضلی در بین اهالی دربندسر ایجاد کرده بود. لذا هیـات رشد طی چند جلسه فوق العاده به بررسی وضعیت پیش آمده پرداخت. در مجموع، خروجی جلسات دو رویکرد اساسی بود. یکی تغییر نام شهر که از طریق قانونی پیگیری شود و هیات به آن ورود پیدا نکند. دوم با توجه به اهمیت شورای اسلامی شهر و به خصوص شورای اول، پس از بیان نظرات اعضا و بحث های مختلف, به اتفاق, ضرورت مدیریت انتخابات و هدایت آرا مردمی، به تصویب جمع رسید.
روش های مختلفی نیز برای اعمال نظر جمع, در پی گرفته شد. از جمله دعوت از تعداد کثیری از افراد عضو و حتی صاحبنظران غیر عضو و برگزاری جلسات متعدد, تا بتوان ضمن تامین نظر اکثریت, روش صحیح تعیین نامزدها و چگونگی انتخاب روش مناسب برای کسب بهترین نتیجه را مشخص و عملیاتی نمایند.
آخرین کارگروه مشاورین, از حدود اواخر پاییز ۹۱ تشکیل و تا اواخر همان سال در پی دستیابی به نتایج مورد نظر بود. اما در پایان سال, به دلیل تعدد اعضا و اختلاف رای و عدم امکان دستیابی به یک روش و نظر واحد, به نتیجه نهایی مورد قبول نرسید. لذا در اولین جلسه عمومی سال ۹۲ که در پایان بازدید از خانواده معظم شهدا صورت گرفت, با توجه به نزدیکی زمان انتخابات، حاضرین بر تشکیل یک کارگروه پنج نفره از منتخبین هیات, تفاهم نمودند تا زحمات افراد قبلی را به نتیجه مورد نظر برسانند.
این کار گروه نیز پس از مدتی, بدلیل حضور افرادی که احتمال نامزدی آنان می رفت و برای دور بودن از هر گونه شائبه, با نظر جمع و طی رای گیری مجدد, با افراد دیگر جایگزین و قرار شد این گروه منتخب, ضمن بحث و بررسی مسائل, رویکرد و راهکارهای ضروری را به نیابت از هیات تعیین کرده و انتخاب و معرفی نامزدهای مورد نظر را به عهده بگیرد. دراین گروه پس از بحث و بررسی کافی, برای تعیین نامزد های مورد نظر, شرایط کلی نامزدها به همراه یک رویکرد در نظر گرفته شد که با اهداف کلی هیات هماهنگ باشد.
اول اینکه معتقد به نظام اسلامی و ولایت باشد که خوشبختانه اغلب نامزدها دارای چنین شرایطی بودند. دیگر این که اشتهار به فساد و … نداشته باشد که این نیز در نامزدهای موجود, محقق بود. از شرایط اصلی دیگر برای نامزدهای مورد نظر, این بود که مورد اقبال مردم خوب دربندسر باشند. رویکرد مهم گروه برای حفظ وحدت بین محلات مختلف و احترام به مردم هر سه محله و استفاده از حداکثر توان انتخابی همه اهالی این بود که در هر شرایطی, از هر یک از سه محل, حداقل یک نامزد در لیست انتخاباتی هیات حضور داشته باشد.
با این شرایط, از تمامی هیئات مذهبی, کانون مربیان اسکی, داوطلبین نامزدی انتخابات, … و خود هیات رهروان شهدا, نظرسنجی مکتوب و بیطرفانه انجام شد. هم چنین نظرسنجی پیامکی نیز توسط سامانه پیامک از همه اهالی که در سامانه عضو بودند (تقریباً اکثر اهالی را شامل می شد که از نظر آماری, اسکرینینگ خوانده میشود و از معتبرترین آمارها به حساب می آید) به عمل آمد.
شایان توجه این که تمامی نتایج حاصله, با اختلاف جزئی, مشابه هم بودند. یعنی ترتیب چینشی (Ranking) افراد در لیست و به ترتیب کسب آرا, در نظر سنجی های مختلف, مشابه و یا با جابجایی یکی دو پله ای افراد در لیست بود. این بدان معنی است که نظرسنجی ها علمی و دقیق بوده و نتیجه نهایی انتخابات هم موید این نتایج بوده است.
در نهایت, از طریق تجمیع نتایج نظرسنجی های متعددی که در دست بود, لیست نامزد های محترم از فردی که حائز بیشترین رای شده بود, به ترتیب تا آخرین نفر مرتب و اقدام آخر, یعنی بدست آوردن لیست مورد نظر هیات, به صورت زیر انجام شد. ابتدا از میان نامزدهای هریک از محلات, یک نفر که حائز بیشترین رای شده بود, در لیست قرار گرفت که به ترتیب حاج محمد کیادربندسری از لاراب, حاج حسین رجب بلوکات از پائین لاراب و حاج کاظم ساوه از تلخاب بودند. سپس دو نفر بعدی که بیشترین رای را از صدر لیست, پس ازحذف این افراد, کسب کرده بودند یعنی حاج حمزه محمدصالح و حاج احمد محمدصالح به افراد قبلی اضافه و لیست پیشنهادی هیات برای انتخابات مورد نظر تکمیل گردید.
نتیجه انتخابات, نشان دهنده موفقیت هشتاد درصدی رویکرد هیات و تایید کننده روش صحیح، علمی و صادقانه برادان دلسوز و صاحب دغدغه مردم شریف دربندسر و همچنین اعتماد مردم به خادمین خود بود که از سر تکلیف, مشکلات و برخی فشارها و سخنان را تحمل و به وظیفه خود عمل نمودند. منتخب دیگر شهروندان نیز خوشبختانه از افراد متعهد، خوب و قابل احترام, از اهالی شمشک است که جمع پاک دست و زحمت کش شورای حاضر را شکل داده اند.
هیات رشد هم چنان که در فرآیند انتخاب این عزیزان احساس تکلیف کرده است، در روند نظارت بر عملکرد ایشان نیز خود را موظف می بیند و چه در گذشته و چه در آینده با رصد فعالیت های شورا، از باب امر به معروف و نهی از منکر و “نصیحه لایمه المسلمین” بارها تذکرات لازم را به صورت پیدا و پنهان داده و خواهد داد. در آینده و در صورت لزوم به عملکرد کلی مجموعه شورا و بیان نقاط قوت و ضعف شورا نیز خواهیم پرداخت و عملکرد تک تک و انفرادی ایشان را به وجدان بیدار افکار عمومی می سپاریم.
(( ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم ))
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
روابط عمومی هیات رهروان شهدای دربندسر

اطلاعیه شماره یک

برای ثبت در تاریخ
متن زیر در پاسخ به شبهه و درخواست پاسخ از سوی یکی از کاربران سایت حاج حسین بلوکات در رابطه با چرایی و چگونگی ورود هیات رهروان شهدا به صحنه انتخابات پیشین شورای اسلامی شهر و جهت روشن شدن اذهان نگاشته شده است.
این مطلب در دو بخش تنظیم شده بود که به همان صورت تقدیم می گردد.

          به نام خدا و با تشکر از حاج حسین بلوکات, برادر بزرگوارمان, که باب ارتباط بیشتر با مردم را, اگر چه دیر هنگام گشودند و بخشی از نقص بسیار اساسی شورای محترم را پوشش دادند. بخصوص ابتکار تالار گفتگو بسار جالب و تاثیر گذار است و در آینده, قطعا پر بارتر خواهد شد.
در رابطه باسخن برادرمان محسن س د , گفتنی هایی است که در حد بضاعت و در چند قسمت به تبیین چگونگی و چرایی لزوم دخالت هیئت رهروان شهدا در امر انتخابات می پردازیم.
ابتدا بایستی از منظر لزوم دخالت یک مجموعه در یک انتخابات, چه در شهر ما و یا جای دیگر و چه انتخاب اعضای شورا یا اعضای یک صنف یا گروه و مانند آنها مطالبی را به عرض برسانیم.
در هر گونه انتخاب, مشورت گرفتن یا مشورت دادن به انتخاب کننده, حتی برای خرید مایحتاج شخصی مثل لباس, امری پذیرفته و بدیهی است, چه رسد به انتخاب افرادی که تا حد زیادی, در آینده شهر و مسیر پیشرفت یا خدای ناکرده درجازدن یا حتی پسرفت امور اهالی و موارد مترتب بر آن, مانند فساد, عدم تامین امکانات لازم, کوته بینی وعدم آینده نگری, عدم برنامه ریزی صحیح, هرز رفتن منابع, بی عدالتی در توزیع امکانات, عدم امنیت و همین سوء استفاده برخی صاحبان پول و روابط, علیه منافع جمعی که به نمونه ای از آن تحت عنوان زمینخواری اشاره شده است و……دخالت مستقیم یا غیر مستقیم دارند.
این مورد در جوامع بزرگ به صورت دخالت احزاب, جمعیت ها و گروه ها برای معرفی نامزد انتخابات ظهور و بروز دارد که همگان حتما به آن آگاهی و اعتراف دارند. در این راستا, اگر یک گروه, دارای صبغه مقبول جامعه بوده و به اعتبار سابقه خوب و اعضای خوشنام و مورد احترام جامعه, صاحب اعتبار و مورد وثوق باشد, عرفاً و به دلایل عقلی, وظیفه دارد در این امر که صلاح آحاد مردم و آینده اجتماع به آن وابسته است, وارد شده و وظیفه خود را در قبال جامعه انجام دهد.
آماده کردن فضا برای انتخاب اصلح, جلوگیری از تعدد بی دلیل نامزد ها, پیشگیری از توزیع غیر معقول یا شکسته شدن آرا, کاهش جو زدگی و عدم جمع آوری آرا بر اساس منافع طایفه, محله و … از جمله این اقدامات است.
و صد البته هیچکس این گونه اقدامات را قیم مآبی و دخالت در امور مردم یا به دلیل محجوریت یا به قول شما بی عقلی مردم (با عرض معذرت از اهلی محترم دربندسر) نمی خواند, چرا که در نهایت, مردم صاحب اختیار آرا خود بوده و به هر که بخواهند رای خواهند داد.
وجه دیگر موضوع آنست که اگر آرا آحاد جامعه به طریق صحیح هدایت نشود, چه بسا افراد شایسته ای که, توسط نخبگان جامعه شناسایی و معرفی نشوند یا برای آنان تبلیغ نشود, به شایستگی در مرآ و منظر جامعه قرار نگرفته و مورد اقبال و انتخاب قرار نگیرند که این خود , محرومیت آن جامعه از خدمات احتمالی این افراد را در پی خواهد داشت.
به علاوه, هدایت آرا به سمت نامزدهای اصلح, شکسته شدن آرا و در نتیجه احتمال انتخاب افراد ناصالح و یا با شایستگی کمتر را کاهش می دهد که در صورت وجود رقبای متعدد و وجود این احتمال که در صورت عدم ورود یک مجموعه فراگیر, افراد ذی نفوذ یا گروه های کوچک وابسته به اقوام مثل معتمدین یک طایفه یا محله اقدام به دخالت و هدایت آرا نمایند, امکان بروز مشکلات پیش گفته افزایش خواهد یافت.
زیرا به فرض این که این افراد و گروه های کوچک و محدود, در پی منافع شخصی نباشند, نهایتاً فقط منافع محدوده ای را که نماینده آن به حساب می آیند در نظر خواهند گرفت که با مصالح کل جامعه تناقض دارد و ورود افراد و جمعیت های متعددی از این دست, موجب تفرق آرا و در نهایت به نفع فرصت طلبان تمام خواهد شد.
ضمن ادای احترام به همه عزیزان, از جمله منتقدین, معروض می دارد که این مطالب به طور کلی و برای روشن شدن اذهان, بیان شده و ربطی به جامعه خاصی ندارد. در آینده به چگونگی و روند اقدامات “هیئت رهروان شهدای دربندسر” اشاره خواهد شد.

روابط عمومی “هیات رهروان شهدای دربندسر”