مبارز خستگی ناپذیر

آیت الله صدوقی، در هشتم صفر ۱۳۲۷ هجری قمری در شهر یزد متولد شد. پدرش میرزا ابوطالب، فرزند محمدرضا و پدربزرگش آخوند ملامهدی بود.
آیت الله صدوقی در سن هفت سالگی، پدر و در ۹ سالگی مادرش را از دست داد و از آن پس تحت سرپرستی پسر عمویش، میرزا محمد کرمانشاهی قرار گرفت.
به اعتقاد همگان این خاندان پاسداران شریعت بودند و ملامحمدمهدی که در عصر فتحعلی شاه می زیست، به دلیل ظلم ستیزی اش، مورد غضب شاه قرار گرفت و از کرمانشاه به یزد تبعید شد.
آیت الله صدوقی، دروس ابتدایی را در مکتب خانه به پایان رساند و در ۱۳ سالگی وارد مدرسه عبدالرحیم خان شد.
پس از اتمام جامع المقدمات و قوانین راهی مدرسه چهارباغ اصفهان شد و یک سال بعد به یزد بازگشت.
وی در ۲۲ سالگی به قم هجرت کرد و به دلیل فضایل اخلاقی و امانتداری به سرعت مورد توجه بسیاری قرار گرفت. در قم از محضر آیات عظام عبدالکریم حائری یزدی، سید صدرالدین صدر، محمدتقی خوانساری، محمد حجت کوه کمره ای بهره برد.
آیت الله صدوقی امر تحصیل و تدریس را در اولویت قرار داد و از این رو به یکی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم تبدیل شد.
از جمله بزرگانی که از محضر او به کسب علم پرداختند می توان از آیات عظام و بزرگانی چون فاضل لنکرانی، شهید قدوسی، شهید مطهری، محمدتقی جعفری، احمد جنتی و سیدهاشم رسولی محلاتی یاد کرد.
شهید صدوقی مبارزه را از دوران رضاخان آغاز کرد، عصری که شاه عزم خود را برای نابودی حوزه علمیه قم جزم کرده بود از آن زمان با ورود امام خمینی (ره) به صحنه، مبارزات شهید صدوقی نیز شدت بیشتری یافت. او از فداییان اسلام، مسلمانان لبنان و امام موسی صدر حمایت می کرد.
در بهمن ماه سال ۱۳۳۰ همزمان با رحلت آقا شیخ غلامرضا فقیه خراسانی با درخواست مردم و توصیه امام راحل، به یزد بازگشت و دامنه مبارزاتش را گسترش داد.
این امر باعث شد تا مردم یزد و شهرهای مجاور به صحنه مبارزه علیه حکومت پهلوی کشانده شوند و در وقایع ۱۵ خرداد و مبارزه با مظاهر فساد و تمدن منحط غربی، کشف حجاب، تبدیل تاریخ شمسی به شاهنشاهی، جشن های هنر و . . . حضوری موثر داشته باشند.
شهید صدوقی گاه گاهی به تبعیدیان سر می زد و از آنها دلجویی می کرد.
پس از پیروزی انقلاب، به فرمان حضرت امام، آیت الله صدوقی به امامت جمعه یزد منصوب شد. وی به اقدامات فرهنگی و عمرانی فراوانی دست زد که می توان به تعمیر ۱۸ مسجد، تاسیس و تعمیر ۱۹ مدرسه علوم دینی، تاسیس سازمان های خیریه و بنیاد صدوق قم به مساحت ۲۲۰ هزار متر مربع و . . . اشاره کرد.
وی به دلیل تاثیرگذاری فراوان در جریان انقلاب، به شدت مورد خشم دشمنان انقلاب قرار داشت و چند بار نیز مورد سوء قصد قرار گرفت و سرانجام در رمضان سال ۱۳۶۰ بعد از نماز پرشکوه جمعه، مورد حمله منافقی سیاه دل قرار گرفت و در سن ۷۵ سالگی شربت وصال محبوب را سرکشید.

امام خمینی (ره) در پیام تسلیتی چنین فرمودند: «اینجانب دوستی عزیز که بیش از ۳۰ سال با او آشنا و روحیات عظیمش را از نزدیک درک می کردم، از دست دادم و اسلام خدمتگزاری متعهد و ایران فقیهی فداکار و استان یزد سرپرستی دانشمند را از دست داد». مقام معظم رهبری نیز درباره ایشان فرمودند: «او تسلیم و مطیع امام بود، فکرش و عقیده اش و عملش در راستای و در خط فکر عقیده و عمل امام بود و هیچگونه رای و فکری را بر رای و فکر امام ترجیح نمی داد. به همین دلیل بود که از اول انقلاب تا آخر مواضع ایشان یک مواضع صد درصد صحیح و درست بود».

نظر بدهید